Δευτέρα 2 Ιουλίου 2018

13ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ ΛΙΜΝΗΣ ΠΟΛΥΦΥΤΟΥ 2018 (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ).

Με  μεγάλη  συμμετοχή αθλητών και αθλητριών πραγματοποιήθηκε και φέτος  Κυριακή 01 Ιουλίου 2018 ο Πανελλήνιος Ποδηλατικός Γύρος της Λίμνης Πολυφύτου. Με αφετηρία το Πολιτιστικό Κέντρο Σερβίων  οι  ποδηλάτες διήλθαν διαδοχικά από : Υψηλή Γέφυρα Σερβίων , Βαθύλακκο , Αμυγδαλιά , Ανατολή , Πύργο-Σταυρωτή , Κοντοβούνι , Σπάρτο , Καισαρειά , Γέφυρα  Ρυμνίου , Ρύμνιο , Γούλες , Αυλές, Κρανίδια και τερμάτισαν στην κεντρική πλατεία των Σερβίων . Η διαδρομή καταγράφηκε  περίπου στα 52 χιλιόμετρα με υψομετρική διακύμανση από 324μ. έως 472μ.. Οι καλές καιρικές συνθήκες που επικράτησαν την ώρα του αγώνα βοήθησαν τους ποδηλάτες να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της όμορφης αυτής διαδρομής.
    Οι συμμετέχοντες ανήλθαν περίπου στους 120. Η πρώτη τριάδα της γενικής κατηγορίας ήταν :

1ος  Δημήτριος Κατσίμπουρας  με χρόνο 1:25:10 (ποδηλάτης του ΠΑΟΚ)
2ος  Φώτης Τσιαβές                 με χρόνο 1:25:18 (ποδηλάτης του ΠΑΟΚ)
3ος  Παίσιος Σιώνης                με χρόνο 1:25:23 (ποδηλάτης του Αεροπού Έδεσσας)

Την 4η θέση κατέλαβε ο αθλητής Γεώργιος  Πράσσος με χρόνο 1:25:37 ( ποδηλάτες Σερβίων).
Επίσης βραβεύτηκαν ανά επί μέρους κατηγορία η πρώτη τριάδα κάθε μιας.
    Φέτος πραγματοποιήθηκε και ένας μικρός σε μήκος αγώνας (Πολιτιστικό Κέντρο Σερβίων - Πλατανόρευμα - Κεντρική Πλατεία Σερβίων ) στον οποίο συμμετείχαν οι μικροί φίλοι του αθλήματος.

Διοργανωτές αυτού του ωραίου αγώνα ήταν :
·         H Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Σερβίων-Βελβεντού.
·         Ο.Α.Π.Ν Δήμου Κοζάνης.
·         O Αιμοδοτικός Σύλλογος Σερβίων «Οι Άγιοι Ανάργυροι».

Ενώ το παρόν έδωσαν εθελοντές όλων των Συλλόγων της περιοχής καθώς και πολλοί ιδιώτες εθελοντές.
    Γενικό χορηγός του αγώνα ήταν και φέτος η «ΒΙΚΟΣ Α.Ε».
    Κατά την διάρκεια του αγώνα στον χώρο τερματισμού , βρισκόταν και η κινητή μονάδα  του «Συλλόγου Αιμοδοτών Γρεβενών» που πραγματοποίησε ενημερωτική δράση στο κοινό.
    Ένα πραγματικά πολύ σημαντικό αθλητικό γεγονός για τα Σέρβια  και όλη τη γύρω περιοχή που βοηθάει στην ανάδειξη της. Δεν μπορούμε παρά να συγχαρούμε όλους τους συμμετέχοντες τόσο  οργανωτικά  όσο και αθλητικά. Ευχή όλων η περεταίρω αναβάθμιση του αγώνα και η ένταξη του στους αγώνες Ε.Τ.Α.Π της  Ελλάδος.